Yeni Anahtar Kelime Eklemek İçin Tıklayınız...

e-Posta Print

Özet Sistemi 2022

Sözel Sunum
Derleme Sunum
AKUT ROMATİZMAL ATEŞ

AKUT ROMATİZMAL ATEŞ 

 

Rıza Furkan TÜRKMEN (1)

  1. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencisi

Uzm.Dr. İrfan Oğuz ŞAHİN (2)

  1. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi

Akut Romatizmal Ateş,ya da halk arasındaki diliyle Kalp Romatizması gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde edinilmiş kalp hastalıklarının başında gelen ciddi bir durumdur. Özellikle Üst Solunum Yolu enfeksiyonu ile karakterize olan bu hastalık kalp kapaklarının iltihaplanmasına yol açarak kardite ve dolayısıyla  kalp yetmezliğine bağlı ölümlere sebep olabilmektedir. Kalbi tutmadığı durumlarda eklemlerde inflamasyona (artrit) yol açarak hareket kısıtlılığına, beyne etki ederek ani istemsiz hareketlerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Son zamanlarda yoğun göç alan bölgelerimizde bu hastalığın artmasıyla birlikte hastalığın insidansı artmıştır.

Akut döneminde gribe benzer belirtilerinden dolayı erken teşhis edilmesi son derece güçtür. Streptokok cinsi bakterilerin yol açtığı bu durum erken dönemde tedavi edilmediğinde yüksek oranda sekel bırakabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü Akut Romatizmal Ateş hastalığının semptomlarını ve yol açabileceği durumları bilmek önemlidir.

Sunumumda çeşitli üniversitelerdeki hasta olgularını inceleyerek Akut Romatizmal Ateş hastalığının sıklığını ve tedaviye verdikleri yanıtları anlatacağım. Bunların yanında Akut Romatizmal Ateş için geçmişte kullanılan ilaçlar ve şu anda kullanılan ilaçlar arasında ne gibi farklılıkların olduğunu ve bunun tedaviye nasıl etki ettiği de çalışmamda yer almıştır. Akut Romatizmal Ateş hastalığına farkındalık katmak amaçlı yaptığım çalışmamda ; hastalığın görülme sıklığı ve buna etki eden faktörler hastalığın belirtileri ve tedavi yolları ve son olarak tedaviye farklı yanıt veren örnek hastalar yer almaktadır.

2020-02-14 00:00:00
  • enfeksiyon
  • artirit
  • kardit
  • streptokok
  • akut romatizmal ateş

İkinci
Rıza Furkan TÜRKMEN