Yeni Anahtar Kelime Eklemek İçin Tıklayınız...

e-Posta Print

Özet Sistemi 2022

Sözel Sunum
Özgün Çalışma
İsteçli uykusuzluk

İsteçli uykusuzluk

Arastou shapouran
Selçuk üniversitesi, tıp fakültesi, 1.sınıf, Konya

GİRİŞ_AMAÇ: Uykuyu sebepsiz gören kişilerin iradeyle uyumamasının vücuttaki etkilerini, ne kadar bu uykusuzluğun sürebilmesi ve yıllardır uyumadığını iddia edenler gibi guruplardaki İnsomnia ve Sirkadiyen ritim ile alakalı mekanizmalarının incelenmesi. 

GEREÇ_YÖNTEM: İnsomniadan şikâyet eden hastalarda genetik, nörolojik, endokrinolojik vb. bölümlerle ilgili yapılan polisomnografi gibi analizleri kullanarak insomnianın insan vücudu üstünde etkisi sebebi ve ne miktarda istençli olması incelendi. Aynı analizler gönüllü uyumamaya karar veren kişilerde örnek rekor kırmak amaçlı kişilerde rekor öncesi ve sonrası yapılmıştır ve Bulunan sonuçlar karşılaştırılmıştır.

BULGULAR: kişilerde uykusuz geçirilen günler artıkça bulguların tipinde ve ağırlığında artış görünüyor. Şöyle ki örnek fareler üzerinde yapılan araştırma 11 gün sonra ölümle sonuçlanmıştır. Genel olarak kortizol, adrenalin, melatonin vb. hormonlardaki değişikliklerin yarattığı geçici bulgular: örnek hareket, konsantrasyon, görme, hafıza, konuşma, solunum, taşikardi, stupor, paranoia bozuklukları veya kalıcı ve hata ölüm gibi ağır bulgular gözlemleniyor.

SONUÇ: en temel ihtiyaçlardan birisi olan uykuyu gereksiz görme aşırı derecede ağır sonuçlara vesile olabilir. İnsanlar isteye göre uykusuz kalamazlar. Nihayet koma durumuyla karşılaşırlar. Ölüme sebep olan uyumamak değildir belki İnsomniadan dolayı gerçekleşen hastalıklardır ki onlara örnek Miyokart Enfarktüsü dur. Yıllardır uyumadığını iddia eden insanların uyku odası analiz sonucu polisomnografileri farkında olmadan uyuduklarını gösteriyor.

Anahtar kelimeler: uyumamak, İnsomnia, sirkadiyen ritim, polisomnografi, ölüm

2018-04-27 00:00:00
  • uyumamak
  • İnsomnia
  • sirkadiyen ritim
  • polisomnografi
  • ölüm

Birinci
Arastou Shapouran